Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cercetare disciplinara

am suspiciuni ca unul din salariati sustrage produse din firma impreuna cu alti doi complici din afara. l-am convocat la comisia de disciplina, intrebarile mele sunt :
1. cate zile pot sa ii suspend c.i.m , avand in vedere ca la politie am facut doar o sesizare si nu plangere penala deoarece nu am dovezi concrete, doar anumite declaratii de la ceilalti salariati si nu in scris.
2. daca totusi se prezinta la comisia de disciplina , eu ce am de facut ?
Aveti detalii pe site

[ link extern ]

Buna ziua,
primul sfat pe care vi-l dau este sa nu va ocupati singura de acest lucru; sunt multe reguli de respectat si mnumai o persoana calificata poate conduce/organiza cercetarea disciplinara si apoi sa emita decizia de concediere;
daca se va ajunge la proces actele facute de dvs. vor fi puricate de avocati si judecatori, care chiar stiu despre ce este vorba!

Despre suspendare, ati putea dispune acest lucru fie ca snctiune diciplinara fie ca urmare a formularii unei plangeri penala.

Avocat Boncu
asa cum am mai spus am depus o sesizare la politie, pana cand acestia imi prezinta un raspuns pot suspenda contractul de munca al salariatului. acesta este convocat la comisia de disciplina in data de 01.10.2009 , in cadrul acestei comisii pot sa il anunt ca are contractul de munca suspendat si acest lucru sa se regaseasca in procesul verbal pe care il voi incheia?
Suspendarea salariatului , pe durata cercetarii disciplinare prealabile, prevazuta de Codul muncii la articolul 52/1/a, este valabila numai in cazul salariatilor carora li se aplica statute speciale. (politisti de ex)

Pentru personalul contractual nu este aplicabila.

Dvs puteti sa-l suspendati doar sub forma aplicarii sanctiunii disciplinare prevazute de Codul Muncii la art. 264/1/b ( pe o perioada de 10 zile lucratoare).

Asta doar in ceea ce priveste suspedarea pe temei disciplinar.
Edbah, utilizator
Edbah a scris:

Suspendarea salariatului , pe durata cercetarii disciplinare prealabile, prevazuta de Codul muncii la articolul 52/1/a, este valabila numai in cazul salariatilor carora li se aplica statute speciale. (politisti de ex)

Pentru personalul contractual nu este aplicabila.

@ Edbah, imi putet spune, va rog frumos, care este temeiul concluziei dvs., ca nu se poate suspenda cim al unui salariat fara statut special?
Va multumesc!